17,6 oC 0,0 m/s 1006,9 hPa
 

 
 

Wiemy jak pomagać

2017-04-13

W sytuacji zagrożenia życia każda minuta jest bardzo ważna. Zwłaszcza, gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Wykonanie pierwszej defibrylacji w ciągu 3 minut od utraty przytomności zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego w 75% przypadków.


Defibrylacja to zabieg medyczny stosowany podczas reanimacji. Polega na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii poprzez powierzchnię klatki piersiowej w celu wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca.


Do niedawna wykonanie defibrylacji było możliwe dopiero po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu pogotowia ratunkowego. Powodowało to opóźnienie wykonania pierwszej defibrylacji. Dzięki obecności w miejscach publicznych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) każdy z nas może szybko i skutecznie rozpocząć ratowanie życia ludzkiego.


Nie bójmy się użyć defibrylatora.


Ogólnie rzecz ujmując AED służy do ratowania życia u osób, które utraciły funkcje życiowe, są nieprzytomne i nie oddychają. Konstrukcja aparatu nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każdy z nas może ruszyć z pomocą. Jak jej udzielić, informuje prosta instrukcja obsługi AED, ale nie jest ona niezbędna, bo urządzenie po włączeniu samo podpowiada, co należy wykonać. Wystarczy do osoby poszkodowanej przykleić elektrody zgodnie z załączonym obrazkiem, a urządzenie samo zbada czy wstrząs ratujący życie jest potrzebny. Urządzenie doradza również jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Jedynie nieuzasadniony lęk przed użyciem urządzenia stanowi największą przeszkodę w podjęciu działań.


Pamiętajmy, zespół ratownictwa medycznego nie może od razu pojawić się na miejscu zdarzenia, a tylko natychmiastowa defibrylacja daje szansę na ratunek.

Bezpieczny Grudziądz zawsze i wszędzie.

To projekt realizowany przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu. Jego celem jest zorganizowanie na terenie Grudziądza sieci punktów, w których dostępne będą automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Sieć tych punktów obejmuje miejsca, w których przebywają duże ilości osób np. centra handlowe, przychodnie, firmy.


Grupa OPEC, jako jedna z pierwszych firm w Grudziądzu, przyłączyła się do programu zakupując 4 ogólnodostępne defibrylatory zlokalizowane w Elektrociepłowni Łąkowa, w zakładzie produkcji pelet, w biurowcu przy ul. Budowlanych oraz na basenie przy ul. Kalinkowej. Lokalizacja urządzenia przy ruchliwej ulicy Kalinkowej dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu naszego obiektu.

O tym jak ważne są pierwsze decyzje o działaniu na miejscu zdarzenia oraz zgranie osób udzielających pomocy wiedzą pracownicy Grupy OPEC.

Pracownicy Grupy OPEC systematycznie biorą udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w różnych stanach zagrożenia życia ludzkiego. Pod okiem Ewy Szymańskiej z Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu systematycznie odbywają się wykłady i ćwiczenia praktyczne. Zajęcia systematyzują sposoby udzielania pierwszej pomocy od momentu bezpośredniego kontaktu z poszkodowanym, aż do momentu przyjazdu wyspecjalizowanych służb medycznych: jak ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej, co robić w przypadku omdlenia, zakrztuszenia, zasłabnięcia i oparzenia. Przypominają jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz defibrylację przy użyciu przenośnego urządzenia AED. Szkolenia mają na celu przede wszystkim nauczyć współdziałania osób znajdujących na miejscu zdarzenia.


Zajęcia z pierwszej pomocy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników Grupy OPEC. Uczą odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzkie, nie tylko na terenie zakładu pracy, ale i w każdym innym miejscu.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.